PrzezRedakcja / Zdrowie / 0 komentarze/y

Chcesz mieć zdrowie oczy – dodaj te produkty do swojej codziennej diety!

Nasze oczy, tak jak inne części naszego ciała potrzebują witamin, które najprościej dostarczymy poprzez właściwą dietę. Aby zrobić to jednak w prawidłowy sposób i dostarczyć pełnowartościowych produktów, musimy wiedzieć czego nasze oczy potrzebują najbardziej.

Przy pomocy kilku produktów, bogatych w potrzebne witaminy jesteśmy w stanie poprawić jakość widzenia oraz komfort naszych oczu. Choć należy dbać o oczy cały czas, szczególnie istotne jest to, gdy jesteśmy użytkownikami soczewek kontaktowych. Właśnie w takim przypadku oczy są narażone na większe zmęczenie i wysuszenie.

Witamina B

Na śniadanie, jeśli jemy pieczywo to tylko pełnoziarniste, a jeśli płatki to wielozbożowe – czyli produkty bogate w tak ważną dla oczu witaminę B. Niweluje ona zmęczenie oczu a także wpływa dobrze na ostrość widzenia.

Witamina A

Ważna dla nerwu wzrokowego jest również witamina A, obecna w nabiale. Warto w swojej diecie, jeśli oczywiście nie mamy przeciwskazań zdrowotnych takich jak np. uczulenie – uwzględnić takie produkty jak śmietana, jogurty czy twaróg. Witaminy tam zawarte pomagają produkować barwnik czuły na światło, odpowiedzialny za widzenie w ciemności oraz odróżnianie kolorów. Ponadto wspomaga wydzielanie śluzu, nawilżającego oko.

Bogatymi w witaminę A produktami oprócz nabiału są również wątróbka, kukurydza czy tran.

Luteina

Brokuły, szpinak, marchew, pomidory, sałata, kapusta czy dynia to źródła karotenu i luteiny – mających wpływ na ostrość widzenia, a także zapobiegają zaćmie.

Witamina C

Wzmocnisz naczynia krwionośne, pomożesz zapobiegać uszkodzeniom plamki żółtej i dotlenisz siatkówkę, jedząc borówki, winogrono, cytrusy czy jagody lub kiwi. Mają one również sporo flawonoidów.

Witamina E

Witaminę E, która przeciwdziała utlenianiu nienasyconych kwasów tłuszczowych, znajdziecie w nasionach, orzechach, kiełkach pszenicy czy olejach, dlatego podczas oglądania telewizji, czytania książki bądź surfowania po Internecie, warto sięgnąć po nasiona słonecznika – pół szklanki w 50% pokrywa zapotrzebowanie na wspomnianą witaminę.

 

 

 

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *