PrzezRedakcja / Zdrowie / 0 komentarze/y

Jak zapobiegać osteoporozie?

Ta choroba zazwyczaj dokucza kobietom w okresie menopauzy, w przypadku których zmiany hormonalne okazują się czynnikiem w ogromnym stopniu wpływającym na stan kości. Wiadomo jednak, że osteoporoza zagraża nie tylko paniom w średnim wieku. Kto może paść ofiarą tej choroby? W jaki sposób można się przed nią bronić? 
Na rozwój osteoporozy wpływać może wiele czynników. Zazwyczaj głównymi przyczynami takich problemów ze zdrowiem okazują się niewłaściwa dieta oraz brak ruchu. Sięganie po papierosy i alkohol, korzystanie z niektórych leków oraz takie problemy ze zdrowiem, jak cukrzyca lub nadczynność tarczycy – oto kolejne czynniki, które mogą prowadzić z czasem do znacznego osłabienia kości. Efekt? Stają się one bardziej podatne na urazy, co wiąże się z bólem oraz częstymi złamaniami. Jak chronić się przed takimi problemami?
W przypadku osteoporozy, niezwykle ważna staje się profilaktyka. Każdy z nas, bez względu na wiek i płeć, powinien w porę zacząć przestrzegać podstawowych zasad zdrowego stylu życia. Dieta to podstawa dla zdrowych kości. Te produkty, w których pojawiają się wapń oraz witamina D, powinny pojawiać się na naszych talerzach regularnie. Ważne staje się zatem włączenie do swej diety nabiału, produktów mlecznych oraz świeżych warzyw. Taka dieta, połączona z regularną gimnastyką, to podstawowa profilaktyka w przypadku osteoporozy. Warto o tym pamiętać, by w przyszłości uniknąć poważnych problemów z częstymi złamaniami oraz z silnym bólem kości.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *